Dotace pro podnikatele


Mezi nejvýznamnější zdroje dotací EU pro podnikatele v roce 2015 patří Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK), Operační program Životní prostředí (OPŽP) a programy, které nabízí Technologická agentura ČR (TAČR) nebo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Pro koho jsou dotace určeny?

Pro koho jsou dotace určeny?

Dotace pro podnikatele mohou využít právnické i fyzické osobymalé, střední i velké firmy, které splňují pravidla příslušných dotačních programů. Jedná se o velmi široké spektrum odvětví, typů oprávněných žadatelů či podporovaných aktivit.

Dotace z EU podporují zejména výzkum, vývoj a inovacerozvoj malých a středních podniků (MSP)energetické úspory a ICT projekty. Tuzemské dotace pro firmy cílí zejména na výzkum a vývoj, jejich výhodou je možnost financovat investice realizované na území hl. m. Prahy.

Výběr správného dotačního programu

OPPIK, OPŽP, Beta, Omega, TRIO? Dotačních programů je hodně a výběr toho správného patří k nejdůležitějším rozhodnutím celého dotačního projektu. Prostudování programových dokumentů je zcela zásadním krokem, bez kterého se neobejde žádný uchazeč do dotace z EU. Podstatné jsou zejména informace o podporovaných činnostech, způsobilých výdajích a charakteristice žadatelů.

Dotační proces ve zkratce

Dotační proces ve zkratce

Taktéž dotační proces se odlišuje program od programu. Různé jsou jak podmínky, tak délka trvání dotačního projektu. Podnikatelé by měli vědět, že ve většině dotačních programů získávají peníze až po ukončení projektu, případně jeho etapy, musí si tedy zajistit financování.

Stejně tak je zapotřebí počítat s tím, že povinnosti nekončí sepsáním žádosti o dotaci a jejím přidělením. Příjemce veřejné podpory musí plnit řadu podmínek i při realizaci projektu (výběrová řízení, pravidelné monitorovací zprávy, kontroly projektu atd.). Podmínek je víc než dost a každé pochybení může vyjít velmi draho.

Svépomocí nebo s pomocí?

Máte-li analytické myšlení, zvládáte-li pracovat s úředními dokumenty a systémy, jste-li obrnění trpělivostí, můžete se do dotačního projektu pustit sami. Nebudete jediní, kteří tak činí.

Výhodami poradenské společnosti jsou však zkušenosti, detailní znalosti dotačních programů, schopnost sepsat žádost o dotaci takovým způsobem, aby jí hodnotitelé porozuměli, vazby na profesní organizace a přístup k zákulisním informacím. Vše dohromady umožňuje poradenské firmě poskytnout přidanou hodnotu, díky níž dotaci z EU nejenom získáte, ale také splníte veškeré podmínky tak, abyste o ni během realizace projektu nepřišli.

Řekněte nám více o svých plánech, využijte bezplatnou konzultaci.
Volejte zdarma: 800 190 163

Kontaktní formulář:

Aktuální informace

Program Potenciál – příjem žádostí o dotaci odstartoval

20.07.2017
Od 20. 7. Do 30. 11. je možné podávat žádosti o dotaci programu Potenciál. Na jeden projekt můžete získat až 50 mil. Kč.

Výzva v programu Potenciál vyhlášena

14.07.2017
Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo výzvu v programu Potenciál. O dotaci bude možné žádat od 20. 7. do 30. 11. 2017. Na jeden projekt můžete získat až 50 mil. Kč.

Program Inovace - příjem žádostí o dotaci odstartoval

12.07.2017
Příjem žádostí o dotaci v rámci výzvy programu Inovace byl zahájen. Posledním dnem příjmu žádostí je pak 12. 11. 2017. Na jeden projekt můžete získat až 50 mil. Kč. Nyní je třeba co možná nejrychleji zpracovat dotační žádost, a to co v nejlepší kvalitě. Rádi Vám pomůžeme.

Výzva programu Inovace vyhlášena

03.07.2017
Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo výzvu v programu Inovace. Příjem Žádostí o podporu proběhne v termínu od 12. 7. do 12. 11. 2017. Na jeden projekt je možné získat až 50 mil. Kč.

Výzva v programu Úspory energie - Fotovoltaika

19.06.2017
Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo v rámci programu Úspory energie výzvu Fotovoltaické systémy s/bez akumulace pro vlastní spotřebu. Žádosti o dotaci je možné podávat od 16. 6. do 16. 10. 2017, získat můžete až 100 mil. Kč.