Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Dotační období končí, znamená to i konec dotací?

Rok 2020 je posledním z programového období 2014 – 2020. Co očekávat po jeho skončení? Mohou podnikatelé počítat s další podporou?

29. 8. 2019
Dotace pro podnikatele

Sepsali jsme pro vás několik otázek, které od klientů slýcháme nejčastěji. O novém dotačním období totiž víme víc a rádi se o to s vámi podělíme.

1. Budou ještě vůbec k dispozici dotace pro podnikatele?

Ano, Ministerstvo pro místní rozvoj již připravilo návrh struktury operačních programů na další období, které předložilo k projednání vládě. Pro ČR bude v novém období připraveno 20 mld. EUR, tedy cca 500 mld. Kč.

2. Jak to bude s podporou velkých podniků?

Přestože se EU staví k podpoře podniků nad 249 zaměstnanců odmítavě, Česká republika jejich vyškrtnutí z fondů nepodporuje. Zákonodárci se proto dohodli na kompromisu, a to že velkým podnikům nabídnou podporu jen ve vybraných oblastech jako je např. výzkum a vývoj, energetické úspory a další.

3. Bude podpora nižší, než je tomu nyní?

Ne. Přestože EU avizovala postupné snižování objemu dotací, tak např. Operační program Konkurenceschopnost (faktický nástupce OPPIK), nabídne přibližně stejnou alokaci jako jeho předchůdce.

4. Které oblasti budou podporovány?

Dotační podpora v novém období se zaměří zejména na Výzkum a vývoj, Podporu inovací a zavádění technologií v souladu s průmyslem 4.0. Dále pak na projekty vedoucí k úspoře energií, využívání obnovitelných zdrojů energie či rekonstrukce starých, nevyužívaných nemovitostí, tzv. brownfields. V neposlední řadě bude podporováno zavádění nových a účinných způsobů výroby a distribuce tepelné energie i vysokorychlostního internetu.

Chcete se o novém období dozvědět více?

Přihlaste se k odběru našeho bezplatného newsletteru a dostávejte aktuální informace přímo do vaší schránky.

Chci se přihlásit

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.