Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Jiří Kvíz v ČT: Předchozí zkušenost s dotacemi pomůže, ale ne vždycky

Nedílnou součástí příjmů státního rozpočtu jsou dlouhodobě strukturální fondy EU. Vedoucí našeho týmu poradců Jiří Kvíz byl v souvislosti se schvalováním rozpočtu pro rok 2016 v poslanecké sněmovně požádán Českou televizí o stručnou analýzu současného stavu evropských dotací.

9. 12. 2015
Dotace pro podnikatele

Nedílnou součástí příjmů státního rozpočtu jsou dlouhodobě strukturální fondy EU. Vedoucí našeho týmu poradců Jiří Kvíz byl v souvislosti se schvalováním rozpočtu pro rok 2016 v poslanecké sněmovně požádán Českou televizí o stručnou analýzu současného stavu evropských dotací.

 

V krátkém příspěvku Jiří upozornil na zpoždění, které období 2014 – 2020 nabralo hned na začátku, zmínil jeho důvody a vyjmenoval hlavní úkoly pro příští rok.


Ke konci roku 2015 nebylo ještě z EU vyplaceno jediné euro. Zpoždění je tedy mnohem větší než při startu minulého období. Prodleva spočívá jak v externích, tak tuzemských pochybeních. Na straně Evropské komise bylo velmi zdlouhavé schvalování relevantní legislativy. Česká republika zase příliš nespěchala s prací na Dohodě o partnerství, ministerstva se mnohem více soustředila na dočerpání předchozího období a příčinu lze hledat i ve stavu monitorovacího systému MS2014+.

 

Úsilí o co největší využití dostupných finančních prostředků pro roky 2007 – 2013 může v budoucnu přinést komplikace. U některých projektů mohou pozdější kontroly odhalit nedostatky, což povede k sankcím.

 

Žadatelé o dotaci mohou v období 2014 – 2020 využít svých zkušeností s předchozími dotačními projekty. Důležité metodiky, procesy a informační systém se však natolik zásadně změnily, že dřívější zkušenosti nemusí při realizaci projektů pomoct.


Hlavním úkolem pro rok 2016 bude vypsat co nejvíc výzev k předkládání žádostí o dotaci a podané projekty co nejdříve vyhodnocovat tak, aby mohly být investice skutečně realizovány. Ministerstvo průmyslu a obchodu již pracuje, ostatní resorty musí svoji práci zefektivnit.

 

Celé vystoupení naleznete v archivu ČT>>

 

 

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.