Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Novela zákona o zadávání veřejných zakázek očekává další projednání

Očekává se další projednání novely zákona o zadávání veřejných zakázek, která přináší změny v limitech pro zadávání zakázek a vyloučení účastníků.

24. 5. 2023
Dotace pro podnikatele

V oblasti veřejných zakázek se blíží novela zákona o zadávání veřejných zakázek (ZZVZ). Poslední aktualizace se týká změn, které byly nedávno projednány v Senátu a nyní jsou vráceny zpět do Poslanecké sněmovny ke konečnému projednání. Tato novela přináší tři pozměňovací návrhy a představuje důležitý krok směrem k lepšímu.

  • První pozměňovací návrh je v podstatě technickou úpravou, která slouží k vylepšení samotného textu novely zákona.
  • Druhý návrh, který byl předložen, se týká §48 ZZVZ a umožňuje vyloučení účastníka, jehož skutečným majitelem je člen vlády.
  • Třetí pozměňovací návrh zase mění limity pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu (VZMR). U dodávek a služeb se navrhuje zvýšení limitu z 2 milionů Kč bez DPH na 3 miliony Kč bez DPH a u stavebních prací z 6 milionů Kč bez DPH na 9 milionů Kč bez DPH.

Výše uvedený třetí pozměňovací návrh vyvolal živou diskuzi v Senátu napříč politickým spektrem. Zazněly argumenty jak pro, tak proti zvýšení limitů. Zastánci navrhovaného zvýšení limitů poukazovali na inflaci v posledních letech a na potřebu snížit administrativní zátěž veřejných zadavatelů, zejména v malých obcích, které často nemají dostatek kapacit pro samostatné zadávání zakázek dle platných pravidel. Naopak odpůrci poukazovali na riziko menší kontroly veřejných prostředků v rámci VZMR.

Budeme i nadále sledovat, jakým směrem se bude novela zákona ubírat, protože zejména výše uvedený třetí pozměňovací návrh novely by znamenal velký zásah do prostředí veřejných zakázek.

 

Proč spolupracovat s enovation? 

Naši profesionálové jsou vám vždy k dispozici k poskytnutí kvalitních komplexních služeb v oblasti zadávání veřejných zakázek. Pište nám na enovation@enovation.cz nebo volejte na 222 523 549

Zúčastněte se kurzu Dotačního institutu | Veřejné zakázky

Potřebujete se zorientovat ve veřejných zakázkách a výběrových řízeních? Chcete se dozvědět více o tom, jaké jsou pravidla pro zadávání veřejných zakázekPřihlaste se do jarního kurzu Dotačního institutu.

Registrovat se

 

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.