Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Pohled experta: Potenciál, Aplikace, Inovace. Ve které výzvě žádat?

Poslední příležitost využít oblíbené dotační výzvy zaměřené na výzkum a vývoj přišla před pár dny. Protože se nás klienti často ptají, jak se ve třech podobných výzvách zorientovat, rozhodli jsme se je rozebrat na konkrétním příkladu. Žádat totiž teoreticky můžete ve všech najednou.

3. 6. 2021
Dotace pro podnikatele

Na konci května přichází poslední možnost žádat ve výzvách z končícího OPPIKU, které patřily k nejoblíbenějším mezi podniky v celém sedmiletém období. 

  • Potenciál –⁠ investice do zázemí sloužícímu podnikovému vývoji
  • Aplikace –⁠ náklady na mzdy výzkumně-vývojových pracovníků ve firmách
  • Inovace –⁠ nákup nových výrobních technologií a strojů sloužících k rozjetí výroby inovovaných produktů

Žádat můžete ve všech 3. Podívejte se na příklad

Klienti se nás často ptají, jak tyto tři zdánlivě podobné programy rozlišit, a který je pro ně tím pravým. Vždy radíme, že byste se měli rozhodovat individuálně, nicméně teoreticky můžete žádat ve všech třech programech najednou

Představte si, že řídíte výrobní firmu v segmentu automotive. Chcete-li si udržet nebo posílit svou pozici na trhu, bez průběžných inovací se neobejdete. S využitím dotací můžete postupovat následovně:

  1. V první řadě potřebujete dostatečné zázemí – prostory i související technologie, hardware a software. A přesně k tomu (k vybudování či rozšíření vašich výzkumně-inovačních kapacit) může pomoci 50% dotace z Potenciálu
  2. Jakmile máte adekvátní prostory a zázemí k tomu, abyste mohli svou produkci inovovat a vymýšlet nové věci, potřebujete mozky, které nová řešení vymyslí, navrhnou a vyvinou. Tady přichází na řadu program Aplikace, který vám až ze 70 % zadotuje mzdy právě těchto klíčových lidí, které si ve svém týmu chcete udržet (anebo naopak potřebujete nabrat nové).
  3. A jakmile vaši lidé v odpovídajícím zázemí něco nového vymysleli a ideálně to dotáhli např. do funkčního prototypu, chcete toto inovativní řešení uvést na trh, abyste posílili svou konkurenceschopnost. A právě k zadotování investice do pořízení např. nové výrobní linky včetně souvisejícího softwaru využijete až 45% dotaci z programu Inovace.

Nespoléhejte na selský rozum a žádejte s odborníky

Samozřejmě nemusíte dodržet tuto časovou posloupnost a nic vám nebrání např. nejprve získat dotaci z Inovací, pokud tedy již máte v šuplíku funkční řešení, které chcete začít nově vyrábět a uvést na trh. Vaše žádost však vždy musí splňovat řadu podmínek, které jsou pro odborníky samozřejmostí, ale vás mohou zdržet i týdny. Přitom tyto poslední výzvy končí už v červenci a srpnu.

Kdyby vám v těchto třech dotačních programech něco nebylo jasného, tým odborníků enovation vám nezávazně a bezplatně poradí. Nasměrujeme vás do nejvhodnějšího dotačního programu s ohledem na vaše potřeby. Volejte 800 190 163.

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.