Trápí vás energetická a inflační krize? Máme pro vás řešení.

Zjistit více

Průmysl 4.0: čtvrtá průmyslová revoluce právě probíhá

Průmysl 4.0 je označení pro současný trend digitalizace, s ní související automatizace výroby a změn na trhu práce, které s sebou přinese. Někdy se také používá označení „Čtvrtá průmyslová revoluce“. Proč má označení jako čtvrtá v pořadí, na jaké předchozí historické etapy navazuje?

25. 9. 2020
Dotace pro podnikatele

Připomeňme si revoluční průmyslový vývoj:

  • První průmyslová revoluce proběhla v 18. století. Jejími hlavními rysy bylo využívání vody a páry pro mechanizaci a skokové navýšení produktivity.
  • Druhá průmyslová revoluce v 19. století byla ve znamení příchodu elektřiny, masové výroby a montážních linek. Jejím symbolem je pásová výroba automobilů Henryho Forda a jeho nápad převzatý z jatek.
  • Třetí průmyslová revoluce přinesla v 70. letech 20. století první průmyslové počítače, PLC - programovatelné automaty ve výrobě a znamenala začátky automatizace a digitalizace. Objevily se samostatně fungující roboti pro dílčí úkony.
  • Čtvrtá průmyslová revoluce právě začíná, nebo probíhá, jak chcete. Internet skokově posunuje automatizaci a digitalizaci, přichází autonomní výroba. Stroje jsou spolu propojeny v reálném čase, komunikují spolu jako kyberneticko-fyzikální systémy.

Koncept Průmysl 4.0

Koncept vychází z dokumentu, který byl představen na veletrhu v Hannoveru v roce 2013 (tedy alespoň podle wikipedie). Základní vize tzv. čtvrté průmyslové revoluce se objevily v roce 2011. Podle této myšlenky vznikají „chytré továrny“, které využívají již zmiňované kyberneticko-fyzikální systémy. Ty převezmou opakující se a jednoduché činnosti, které do té doby vykonávali lidé. Automatizace, integrace systémů a vyšší efektivita díky propracovanější logistice jsou také nadějí pro snižování negativních lidských vlivů souvisejících s průmyslem. Zavádět se bude pomocí metod strojového vnímání, autokonfigurace, autodiagnostiky a s počítačovým spojením strojů a dílů. Produkty i stroje dostanou čipy, pomocí nichž je bude možné kontrolovat a obsluhovat přes internet.

Revoluce se nejlépe hodnotí až zpětně. Účastníci probíhajících revolucí většinou nevidí, co se děje, a netuší, jak to dopadne, píše se ve světovém bestselleru „Stručné dějiny lidstva“. Tento postřeh byl zamýšlen pro celospolečenské revoluční události, ale jistě platí i pro revoluce průmyslové. Dnes už považujeme za beznadějně zastaralý výrobní pás poháněný parním strojem. Díváme se na takové obrázky v historických knihách až s úsměvem. Kdo ví, nad čím se budeme usmívat třeba už za dvě tři desítky let.

Jaké vidíte příležitosti a inspiraci v probíhající čtvrté průmyslové revoluci vy, pro váš podnik?

Dejte nám vědět. A můžeme na toto téma také diskutovat na našem webináři, který se týká možností dotační podpory Průmyslu 4.0 prostřednictvím programu Technologie 4.0. Tak se připojte.

 

 

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových možnostech financování a úspor

Napište nám nebo volejte zdarma 800 190 163

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.