Průmysl 4.0 je označení pro současný trend digitalizace, s ní související automatizace výroby a změn na trhu práce, které s sebou přinese. Někdy se také používá označení „Čtvrtá průmyslová revoluce“. Proč má označení jako čtvrtá v pořadí, na jaké předchozí historické etapy navazuje?
Koncept vychází z dokumentu, který byl představen na veletrhu v Hannoveru v roce 2013 (tedy alespoň podle wikipedie). Základní vize tzv. čtvrté průmyslové revoluce se objevily v roce 2011. Podle této myšlenky vznikají „chytré továrny“, které využívají již zmiňované kyberneticko-fyzikální systémy. Ty převezmou opakující se a jednoduché činnosti, které do té doby vykonávali lidé. Automatizace, integrace systémů a vyšší efektivita díky propracovanější logistice jsou také nadějí pro snižování negativních lidských vlivů souvisejících s průmyslem. Zavádět se bude pomocí metod strojového vnímání, autokonfigurace, autodiagnostiky a s počítačovým spojením strojů a dílů. Produkty i stroje dostanou čipy, pomocí nichž je bude možné kontrolovat a obsluhovat přes internet.
Revoluce se nejlépe hodnotí až zpětně. Účastníci probíhajících revolucí většinou nevidí, co se děje, a netuší, jak to dopadne, píše se ve světovém bestselleru „Stručné dějiny lidstva“. Tento postřeh byl zamýšlen pro celospolečenské revoluční události, ale jistě platí i pro revoluce průmyslové. Dnes už považujeme za beznadějně zastaralý výrobní pás poháněný parním strojem. Díváme se na takové obrázky v historických knihách až s úsměvem. Kdo ví, nad čím se budeme usmívat třeba už za dvě tři desítky let.
Dejte nám vědět. A můžeme na toto téma také diskutovat na našem webináři, který se týká možností dotační podpory Průmyslu 4.0 prostřednictvím programu Technologie 4.0. Tak se připojte.
Kontaktujte náš tým specialistů, rádi vám se vším poradíme