Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

V novém období 2014 – 2020 dojde zřejmě k výraznému utlumení investičních pobídek

Čeká nás konec veřejné podpory projektů pro velké firmy v Česku, ale i v rámci celé Evropy?

1. 3. 2013
Dotace pro podnikatele

Čeká nás konec veřejné podpory pro velké firmy v Česku, ale i v rámci celé Evropy?

Konec investičním pobídkám?

Evropská komise plánuje s novým programovým obdobím 2014 - 2020 razantní změnu v oblasti investičních pobídek v rámci České republiky. Představitelé EK totiž plánují výrazné omezení podpory velkých podniků. Tato opatření mohou vést ke ztrátě konkurenceschopnosti a celkové snížení atraktivity investic v rámci České republiky, ale i celé Evropy.

Na konferenci „Investiční pobídky v České republice“, která proběhla koncem února, potvrdil stanovisko EK také Jan Hana z ministerstva průmyslu a obchodu ČR, který v rozhovoru pro ČTK řekl: V současné době je intenzita veřejné podpory v regionech ČR 40 procent, v regionu jihozápad 30 procent. Po změně pro velké podniky, kterou navrhuje EK, by se veřejná podpora snížila ve všech regionech ze 40 na 25 procent." Změna financování by tak mnoha velkým podnikům mohla přivodit další vrásky a mnohé plánované projekty financované z evropských peněz by se ani nemuseli realizovat.

Čeští představitelé bojují v Bruselu o peníze z EU

Dobrou zprávou je však to, že se čelní představitelé MPO, velkých firem a některých členských států EU ohradili u Evropské komise a už nyní probíhají v Bruselu bouřlivé diskuze o plánované podpoře projektů z fondů EU.

Investiční pobídky jsou pro mnohé investory vyhledávanou oblastí a v loňském roce do České republiky přilákaly skoro padesát firem. Díky investičním pobídkám v hodnotě 20 miliard Kč vzniklo zhruba 5,5 tisíce nových pracovních míst.

Reportáž České televize o stavu investičních pobídek

Tomuto tématu se věnovala ve své reportáži také Česká televize, která natáčela i na naší konferenci. Reportáž o stavu investičních pobídek doplněnou rozhovory našich řečníků můžete vidět zde.

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.