Jak uplatnit daňové odpočty na vývoj softwaru

Pokyn D-288 prozatím přináší jedinou odpověď na otázku, zda mohou uplatnit vývojáři softwaru daňové odpočty na výzkum a vývoj na jejich činnosti.

28. 3. 2019
Nedotační aktuality

V současné době vchází v platnost nové ustanovení zákona týkajícího se tzv. odčitatelné položky na výzkum a vývoj, které má zjednodušit daňovou podporu pro inovační podnikatele. Co však novela neřeší je problém, se kterým se potýkají zejména vývojáři softwaru a to, zdali jejich činnost spadá také do definice výzkumu a vývoje a tudíž zdali i oni mají možnost své vybrané náklady od základu daně odečíst dvakrát a výrazně tak uspořit.

K této problematice se vyjadřuje „mantra odpočtů“ pokyn D-288. Dle této metodiky spadá do podporovaných činností zejména vývoj operačních systémů, programovacích jazyků, vývoj internetové technologie, výzkum metod projektování, vývoj nových pouček a algoritmů v oblasti teoretické počítačové vědy atd. – tedy vývoj softwaru založený na tvůrčím využití poznatků výzkumu, s vyjasnění technické nejistoty.

Mezi činnosti, které naopak jednoznačně mezi podporované nepatří, uvádí agentura TAČR např. pravidelnou údržbu počítačového softwaru, vývoj aplikací a systémů za použití známých metod a stávajících softwarových nástrojů, tvorbu webových stránek, přizpůsobení softwaru pro konkrétní použití atd. Jedná se o relativně rutinní aktivity, kde není technická nejistota překonávána.

Zde je důležité zmínit, že základním kritériem při posuzování projektů vývoje je tzv. novost, která musí být min. v rámci firmy – společnost tedy před zahájením projektu nesmí disponovat navrhovaným řešením, není v jeho silách získat je cenově přijatelným nákupem a musí k jeho získání vyvíjet významné výzkumné aktivity.

Chcete se o uplatňování daňových odpočtů na výzkum a vývoj dozvědět více? Potřebujete v této otázce pomoci? Neváhejte a kontaktujte naše specialisty na 222 523 549 nebo na enovation@enovation.cz a domluvte si individuální konzultaci.

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.