Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Klesající zájem o daňové odpočty

Dle ČSÚ došlo prvně od roku 2005 k meziročnímu poklesu uplatněné nepřímé daňové podpory

11. 5. 2018
Nedotační aktuality

Zpráva Českého statistického úřadu o výsledcích využívání daňových odpočtů na výzkum a vývoj za rok 2016 ukazuje negativní trend. Rok 2016 byl dle nejnovějších komplexních dat ČSÚ prvním (od zavedení daňových odpočtů na VaV v roce 2005), kdy došlo k meziročnímu poklesu počtu soukromých podniků uplatňujících tuto slevu na dani. Nepříznivá bilance se kromě počtu podniků, které odpočet uplatnily, týká i celkové ušetřené sumy. Zatímco v roce 2015 daňově odčitatelnou položku na VaV využilo více než 1300 českých podniků, které tak ušetřily přes 2,5 miliardy Kč na daních, v roce 2016 byla celková úspora 1248 podniků o 116 milionů Kč nižší.

Navzdory poklesu však soukromé podniky za posledních deset let ušetřily díky odpočtům na VaV takřka 18 miliard Kč. V roce 2016, z něhož pochází nejnovější kompletní data, připadla v průměru na jeden podnik nepřímá veřejná podpora VaV ve výši 1,9 mil. Kč. U soukromých zahraničních podniků to bylo dvakrát více.

Daňové odpočty na výzkum a vývoj nejčastěji uplatňují podniky ve zpracovatelském průmyslu. V roce 2016 v dané sekci požádalo o daňový odpočet výdajů na VaV 754 soukromých podniků, tj. dvakrát více než v roce 2007. Uvedené podniky získaly daňovou podporu VaV ve výši 1,6 mld. Kč, a to především v oblastech automotive, strojírenství či elektrotechnice. Zpracovatelskému průmyslu šlape na paty poskytování IT služeb. Zde získalo 180 podniků celkovou podporu ve výši 341 mil. Kč. Obecně platí, že nejvíce firem uplatňujících odpočet působí v Praze, Středočeském či Jihomoravském kraji.

Mezi společnostmi uplatňujícími odpočty na VaV stále převažují podniky s českými majiteli. Doufejme, že se klesající zájem o nepřímou podporu českého výzkumu a vývoje v podnikatelské sféře opět obrátí a společnosti začnou tuto možnost znovu plně využívat.

V případě zájmu neváhejte kontaktovat naše specialisty, kteří s vámi možnost uplatnění daňově odčitatelné položky na výzkum a vývoj rádi proberou.

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.