Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Firmy nevyužívají odpočtů na výzkum a vývoj důsledně

České firmy často opomíjejí odepisovat důležité náklady

17. 7. 2018
Nedotační aktuality

Využíváte odpočtů na výzkum a vývoj? A opravdu na maximum?

V České republice v současné době nárokuje daňové odpočty nákladů na výzkum a vývoj zhruba 1300 firem. Ne všechny však využívají maximální výši odpočtu, kterou jim zákon o daních z příjmu umožňuje.

Mezi často opomíjenou skupinu uplatňovaných nákladů patří náklady na služby třetích stran. Konkrétně se jedná o náklady na služby výzkumných organizací, které přímo souvisejí s realizovaným projektem.

Dle zákona má každý subjekt, který si nárokuje odpočty na výzkum a vývoj možnost zahrnout do odpočtu také náklady na služby výzkumných organizací. Podmínkou je přímá souvislost nákladů za dodávané činnosti s projektem.

Způsobilost těchto nákladů je možné posoudit následovně. Pokud by obdobnou činnost realizoval sám poplatník daně a náklady na tuto činnost by byly dle problematiky odpočtů na výzkum a vývoj způsobilé, je možno je nárokovat i ve formě nákladů na dodanou službu. Důležitou podmínkou je dodání činnosti některou z výzkumných organizací, tj. veřejnou vysokou školou či některou z dalších výzkumných organizací. Zákon nestanovuje, zda se musí jednat o českého, či zahraničního dodavatele.

Seznam českých výzkumných organizací je k nahlédnutí na stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy

K úspěšnému nárokování daňového odpočtu na výzkum a vývoj vám tak stačí kvalitně připravený projekt a důsledné posouzení nárokovaných výdajů.

Pro bližší informace nás neváhejte kontaktovat na 800 190 163 nebo na enovation@enovation.cz

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.