Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Zatraktivnění daňových odpočtů na výzkum a vývoj

Letošní jaro by mělo přinést podnikatelům v oblasti daňových odpočtů velké zjednodušení

5. 2. 2019
Nedotační aktuality

Po dohodě na úrovni Rady pro výzkum, vývoj a inovace, zástupců podnikatelů, Generálního finančního ředitelství a Ministerstva financí dochází ke změnám, které posílí právní jistotu podnikatelů při uplatňování daňových odpočtů na výzkum a vývoj. Podnikatelé již nebudou muset nezbytnou projektovou dokumentaci zpracovávat před realizací výzkumných aktivit, ale až v termínu pro podání daňového přiznání za příslušné zdaňovací období. Nově se také zavádí povinnost podnikatele zaslat jednoduché avízo finančnímu úřadu o započetí práce na výzkumném projektu, čímž dojde k jednoznačnému ukotvení data, od něhož si podnikatel výdaje spojené s výzkumným projektem bude moci uplatňovat ve formě tohoto daňového odpočtu. Právě prokázání data zahájení prací na výzkumném projektu bylo doposud jedním z častých problémů v rámci daňových kontrol a připravovaná novelizace toto riziko zcela eliminuje.

Poslanecká sněmovna přijala daňový balíček, jehož součástí je i výše popisovaná novelizace daňových odpočtů na výzkum a vývoj již na sklonku roku 2018. Dne 30.1. 2019 byl balíček projednán Senátem, který jej vrátil poslancům zpět s pozměňovacími návrhy (netýkajícími se odpočtů). Nyní je proto na poslancích, aby se vypořádali s návrhy kolegů ze Senátu a balíček přijali. „Dle optimistických odhadů by novelizace daňových odpočtů na výzkum a vývoj mohla platit již od druhého kvartálu 2019. Očekáváme, že nová podoba odpočtů omezí riziko možného sporu s Finančním úřadem a povede k významnému zjednodušení a zatraktivnění této slevy na dani,“ uvádí Ondřej Bendl, Business Development Manager ve společnosti enovation.

Chcete se o zmiňovaných změnách dozvědět více? Potřebujete v otázce daňových odpočtů na výzkum a vývoj pomoci? Neváhejte a kontaktujte naše specialisty na 222 523 549 nebo na enovation@enovation.cz a domluvte si individuální bezplatnou konzultaci.

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.