Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Inovace výroby termoolejových kotlů

Uvedení na trh ekologického zdroje tepla pro pekařské pece

Kornfeil_Logo Kornfeil spol. s.r.o.

 • Operační program:
  OPTAK

 • Výše investice:
  24 mil. Kč

 • Získaná dotace:
  8,5 mil. Kč

 • Rok zpracování:
  2015-2017

Vývoj nového termoolejového kotle na spalování pelet a biomasy

Kornfeil spol. s.r.o. je česká rodinná firma, která vyrábí pekařské pece, kynárny, EkoBloky a další technologie potřebné v pekařském průmyslu. Za více než 30 let fungování se vypracovala mezi 5 nejvýznamnějších výrobců termoolejových pekařských pecí v Evropě. Vývojem nových technologií toto odvětví posouvá stále vpřed.

Jednou z těchto technologií je nový zdroj tepla, jehož vývoj podnik dokončil v roce 2014. Firma pociťovala vzrůstající poptávku po šetrnějším kotli, který by jako primární palivo využíval dostupné a obnovitelné zdroje energie – například biomasu, pelety či nespotřebované zbytky pekařských výrobků.

Vývoj dopadl na jedničku. Zbývalo už jen uvedení kotle na trh, což však s sebou neslo nemalé náklady.

Zavedení inovace do sériové výroby

Aby mohl být tepelný zdroj pro termoolejové pekařské pece zaveden do výroby, společnost musela rozšířit a zmodernizovat CNC zpracování výrobního materiálu. To v praxi znamenalo nákup rychlejších, přesnějších a především technologicky vyspělejších CNC obráběcích strojů pro zpracovávání žáruvzdorných plechů.

„Projekt bychom realizovali v každém případě. Nebýt však dotace, tak samozřejmě v menším rozsahu,“ uvádí ekonom společnosti Kornfeil spol. s.r.o. Marek Směřička.

Problémy s novým systémem pro správu dotačních žádostí

Firma Kornfeil v dotacích nebyla žádný nováček. Před tímto projektem už měli pár podobných úspěšně za sebou. Tentokrát je však doběhla administrativa. „Od roku 2007 se pro správu dotačních žádostí používal systém e-Account. Ten však v roce 2014 nahradil systém MS2014+. Přiznám se, byla to pro nás malá katastrofa,“ vzpomíná Směřička. Nezbývalo než vyhledat pomoc odborníků.

„Udělal jsem si průzkum a vybral firmu, která měla dobrou reputaci, spoustu let zkušeností a nejlepší poměr cena – výkon. A opravdu to tak nakonec bylo“, popisuje spolupráci s enovation Směřička. Obchodní partnerství pak trvalo i při administraci schváleného projektu a výběrových řízeních.

4x vyšší produktivita práce, 3x nižší náklady na materiál

S pomocí dotace z programu Inovace nyní firma vyrábí přesněji, rychleji a levněji. Díky nové technologii 4x znásobila produktivitu práce, náklady na vstupní materiál naopak 3x snížila. Společnost se zároveň stala konkurenceschopnější na českém i světovém trhu.

 

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.