Inovace výrobního procesu vrtulí pro bezpilotní letouny
Společnost Mejzlik Propellers si na naší spolupráci cení rapidního zvýšení šancí na úspěch žádosti o dotaci.
Mejzlik Propellers s.r.o.
Operační program:
OPPIK
Výše investice:
17 mil. Kč
Získaná dotace:
7 mil. Kč
Rok zpracování:
2020 - 2023
Vrtule z uhlíkových vláken pro bezpilotní letouny – přesně ty vyrábí společnost Mejzlik Propellers v Brně. Rodinná firma, jejíž historie sahá až do roku 1974, se může pochlubit zákazníky z Česka i zahraničí a díky dotacím také novou výrobní linkou, která zkrátila čas tvrdnutí materiálu z 6 hodin na 7 minut. Díky této inovaci má společnost skvěle našlápnuto na další růst.
Proč (ne)využít dotace a dotační poradce
„Byli bychom hloupí, kdybychom nevyužívali peníze, které leží na stole,“ tvrdí CEO společnosti Mejzlik Propellers Tomáš Mejzlík. Proto když v roce 2020 ve firmě plánovali uvedení nové řady vrtulí na trh, začali uvažovat o dotacích. Nový produkt totiž vyžadoval inovaci výrobního procesu a nákup nových strojů. Důvodem, proč se Mejzlik Propellers rozhodli využít dotace, byla mj. možnost snížit potřebu vlastních finančních prostředků.
Při rozhodování, zda spolupracovat s dotačním poradcem, hrála roli jednoduchá matematika: klient sice bude muset zaplatit poradci, na oplátku však rapidně zvýší svou šanci na úspěch a naopak výrazně sníží riziko neúspěchu nebo toho, že by museli část dotace vracet.
Při výběru dotačního poradce se firma zaměřila na dva faktory: úspěšnost projektů a zastupitelnost. Na jejich základě se nakonec Mejzlik Propellers rozhodli spolupracovat s námi, a to pro naši dlouhodobě vysokou úspěšnost žádostí přesahující 90 %, zastupitelnost a zkušenosti.
Žádost o dotaci a průběh projektu: spousta byrokracie
Snížit finanční zátěž se sice dotací daří, čeho však naopak přibylo, je byrokracie. Od zpracování žádosti přes výběrové řízení po vykazování projektu je administrativa poměrně složitá. Navíc projekt se realizoval v průběhu několika let, kdy se může spousta věcí změnit. Během realizace projektu jsme proto asistovali také při změně v dotaci, kdy firma potřebovala upravit, jaké stroje pořídí.
![]() | „Větší organizace má standardizovanější procesy a dokáže zachovat kontinuitu a zastupitelnost,“ vysvětluje důvody spolupráce Tomáš Mejzlík a dodává: „Ve chvíli, kdy projekt píše někdo seniornější, dokáže odchytit už při zpracování žádosti návazné věci, které se týkají výběrových řízení, timesheetů a tak dále, a píše to tak, aby následné vykazování bylo komfortnější. To bychom sami nedokázali.“ |
Výsledek: nová výrobní linka, růst a spousta plánů
Obor letectví se rychle vyvíjí a inovativní materiály, postupy i produkty vznikají bez ustání. Nové výzvy jsou však kapitálově náročné. Dotace jsou proto způsobem, jak uvést produkty na trh rychleji. Vzhledem k dlouhodobé podpoře inovací ze strany EU i státu jsou tak finance z veřejných zdrojů kvalitním, i když ne vždy jednoduchým, způsobem, jak inovovat a posouvat nejen podnik, ale celý obor a společnost. V Mejzlik Propellers o tom vědí své. I díky dotacím na novou výrobní linku zakončili rok 2023 s meziročním růstem o 36 procent. Do roku 2025 zde plánují vyrábět 50 tisíc vrtulí ročně a reagovat tak na poptávku na využití dronů pro logistiku i moderní vedení boje.
Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás
Máte zájem o dotace?
Kontaktujte náš tým specialistů, rádi vám se vším poradíme.