Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Rozšíření výzkumného oddělení z programu Potenciál

Nákup strojů a rozšíření kapacity pro výzkum a vývoj nových typů technických textilií z materiálů se speciálními vlastnostmi

VÚB_Logo VÚB, a.s.

  • Operační program:
    OPTAK

  • Výše investice:
    11,8 mil. Kč

  • Získaná dotace:
    5,9 mil. Kč

  • Rok zpracování:
    2017-2018

Společnost VÚB a.s.

„Nejvýznamější část činnosti naší společnosti představuje speciální strojírenská výroba zaměřená na konstrukci a výrobu jednoúčelových strojů a zařízení na zakázku pro různé průmyslové obory,“ uvádí generální ředitel firmy VÚB a.s. Vilém Fišer.

Dále je to pak výzkum a vývoj pro textilní strojírenství (zejména přádelní stroje a jejich konstrukční uzly) a textilní průmysl (textilně-technologické projekty). Výsledkem těchto projektů jsou unikátní řešení strojů - například pro výrobu nehořlavého spodního prádla pro hasiče, speciálních textilních výrobků pro malé děti s atopickým ekzémem či bezešvých návleků pro prevenci revmatických obtíží a úlevu od bolesti kloubů, integraci elektroniky do textilií a mnoho dalšího.

Prototypová dílna už potřebovala změnu

„Aplikovaný výzkum a vývoj se prolíná celou historií našeho podniku. Do roku 1989 byla firma významným centrem výzkumu a vývoje v oblasti textilního strojírenství a technologie. Nároky a potřeby textilního průmyslu se však v posledních dvou desetiletích radikálně změnily,“ říká Fišer. 

Společnost potřebovala rozšířit výzkumně-vývojové kapacity, modernizovat a přizpůsobit je současným potřebám. Vysoké nároky na přesnost a opakovatelnost si vynutily postupnou výměnu zastaralého strojního vybavení za moderní NC a CNC obráběcí stroje, pořízení nových zkušebních a měřicích přístrojů a zařízení, konstruktérských pracovišť a prostředků informačních technologií. Díky možnosti využití programů veřejné podpory se firmě daří takové potřeby uspokojovat.

S enovation zvládli i změnu původního návrhu, díky kterému má obráběcí centrum vyšší kvalitu

S dotacemi z evropských i národních fondů má firma dlouholeté zkušenosti, finance z nich čerpali již na řadu svých projektů, pravidelně se účastní vzdělávacích školení v této oblasti. „Tímto projektem jsme chtěli rozšířit a zdokonalit naše možnosti v rámci výzkumu a vývoje. Cílem byl především vznik nových konstruktérských pracovišť a pořízení multifunkčního obráběcího centra,“ vysvětluje Fišer.

Poradenskou společnost enovation si vybrali kvůli hlavně proto, aby jim pomohla vyhnout se případným problémům při kontrolách nebo s přípravou výběrových řízení. To se povedlo hned na začátku, kdy společně úspěšně změnili původní projekt, aby získali ještě kvalitnější obráběcí centrum.

Uspokojení stoupajících nároků zákazníků aneb hlavní přínosy projektu

Díky kombinaci dotací a vlastních zdrojů firma nakoupila nové CNC technologie a zmodernizovala prototypovou dílnu, navýšila kapacitu a průchodnost datových sítí a úložišť, doplnila a zmodernizovala laboratoř pro ověřování a testování kvality textilních produktů.

Díky enovation a programu Potenciál ve VÚB a.s. pořídili nové vybavení, software a hardware, které umožnilo zvýšit výrobní, výzkumné a vývojové kapacity a uspokojit tak stoupající nároky současných i budoucích zákazníků. „Zásluhou rozšíření výzkumu pro textilní strojírenství nyní můžeme obsáhnout například nové zakázky našeho zahraničního partnera Rieter,“ chválí Fišer.

 

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.