Co je to finanční audit?


Finanční audit (audit účetních výkazů) je klíčovým nástrojem pro ověření správnosti, úplnosti a pravdivosti účetních informací u organizací, které podléhají odpovídajícím předpisům. V kontextu čerpání dotací z fondů Evropské unie (EU) nabývá tento proces ještě většího významu, protože ověřuje nejen správnost účetnictví, ale i to, jestli byly prostředky EU využity v souladu s pravidly a podmínkami dotačních programů.


Co je finanční audit účetních výkazů


Finanční audit je systematická analýza účetních knih, výkazů a dalších finančních dokumentů nezávislým auditorem. Cílem je zjistit, zda účetní závěrka věrně a poctivě zobrazuje finanční situaci subjektu v souladu s platnými účetními standardy. U subjektů, které čerpají dotace z EU, se audit soustředí i na to, jak byly tyto prostředky zaúčtovány, vykázány a použity.

Audit při čerpání dotací z EU


Evropská unie klade důraz na transparentnost a hospodárné využití veřejných prostředků. Příjemce dotace je povinen dodržovat nejen národní legislativu, ale i specifická pravidla EU (např. Nařízení o obecných pravidlech pro fondy EU, tzv. Nařízení CPR).

Audit při čerpání dotací plní několik následujících funkcí:

  • Ověřuje oprávněnost výdajů – zda byly náklady vynaložené v souladu s podmínkami projektu a dotační smlouvy.

  • Zajišťuje zpětnou dohledatelnost – každý výdaj musí být doložený účetními a smluvními dokumenty.
  • Ověřuje účtování dotací – včetně správného zachycení dotace v účetnictví (např. výnosy příštích období, časové rozlišení apod.).

  • Předchází korekcím a sankcím – nesrovnalosti mohou vést ke krácení nebo odebrání dotace.


Jak finanční audit v praxi probíhá


Audit účetních dokladů má několik fází:

a) Přípravná fáze
Auditor získá informace o projektu, rozsahu dotace, výši poskytnutých prostředků a požadavcích poskytovatele dotace. Seznámí se s podmínkami právního aktu  a související dokumentací.

b) Analýza rizik a plán auditu
Identifikují se oblasti s nejvyšším rizikem chybovosti (např. osobní náklady, veřejné zakázky, stavební práce). Vypracuje se plán auditu a výběr vzorku transakcí ke kontrole.

c) Provádění auditu
Provádí se kontrola účetních dokladů, smluv, faktur, docházkových listů, výkazů práce apod. Posuzuje se správnost účtování dotací a dodržení pravidel způsobilosti výdajů.

d) Závěrečná zpráva
Auditor vypracuje zprávu o auditu, která obsahuje zjištění, případné nedostatky a doporučení k nápravě. Pokud audit probíhá v rámci projektu financovaného z EU, může být zpráva požadována přímo poskytovatelem dotace (např. OP Životní prostředí, OP TAK, IROP aj.).

Specifika auditu u projektů EU

  • Vyhrazené metodiky: Audity se často řídí specifickými metodikami poskytovatelů (např. metodika finančního auditu OP).
  • Kontrola veřejných zakázek: Zvláštní důraz je kladený na zadávání zakázek v souladu se zákonem a pravidly poskytovatele.
  • Závazky po dobu udržitelnosti: Audity mohou probíhat i několik let po ukončení projektu.

Kdo provádí audit


Audit účetních výkazů může provádět:

  • Externí auditor – registrovaný auditorem dle zákona o auditorech, pověřený příjemcem nebo poskytovatelem.
  • Orgány veřejné správy – např. Ministerstvo financí, Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), Evropský účetní dvůr nebo auditní orgán Evropské komise.


Důsledky auditu


Výsledky auditu jsou následující:

  • Potvrzení správnosti čerpání – vše je v pořádku, projekt je ukončen bez problémů.
  • Doporučení na zlepšení – menší nedostatky bez dopadu na čerpání dotace.
  • Finanční korekce – v případě porušení pravidel může být příjemci uloženo vrácení části nebo celé dotace.
  • Zahájení správního řízení nebo trestní oznámení – v případech závažných pochybení nebo podezření na podvod.

Finanční audit je nezbytným nástrojem pro zajištění transparentnosti a kontroly správného využití prostředků z fondů EU. Pro příjemce dotací představuje nejen zákonnou povinnost, ale i možnost ověřit si, že jejich projekt proběhl v souladu s pravidly. Správné nastavení interních kontrolních mechanismů a kvalitní vedení účetnictví subjektu čerpajícího dotaci jsou klíčovými předpoklady pro úspěšné zvládnutí auditu bez sankcí.










 


 

Máte zájem o dotace?

Kontaktujte náš tým specialistů. Rádi vám poradíme.

facebook
Twitter logo
LinkedIn logo
Youtube logo

© enovation s.r.o. 2007-2025