Nefinanční reporting ESG – kde začít?
Pro některé povinnost, pro jiné dobrovolná činnost. Pro všechny konkurenční výhoda. Nefinanční reporting o udržitelnosti podnikání je příležitostí, jak můžete vyniknout mezi konkurencí a zlepšit vnímání vaší značky veřejností i zaměstnanci. Pokud však tápete, jak s ESG reportingem začít, jste tu správně. Získejte přehledná data, srozumitelné výstupy a podpořte udržitelný rozvoj svého podnikání díky našemu poradenství.
ESG reporting pomáhá posoudit vaši dlouhodobou udržitelnost
A to nejen z pohledu ekologie. ESG hodnotí také sociální a správní faktory vaší společnosti. Vaši obchodní partneři, správní orgány, ale také veřejnost má díky nefinančnímu reportingu možnost získat představu o dlouhodobé udržitelnosti vašeho podnikání.
ESG reporting
ESG (Enviromental, Socia and Governance) označuje enviromentální, sociální a správní faktory, které mají přímý vliv na výkonnost a udržitelnost společností.
Enviromentální faktory
- Enviromentální faktory se týkají vlivů podniků na životní prostředí. Patří mezi ně například emise skleníkových plynů, energetická účinnost, nakládání s odpady a hospodaření se zdroji.
Sociální faktory
- Sociální faktory se zabývají vztahy podniku se zaměstnanci, zákazníky, dodavateli, komunitou a společností jako celkem.
Faktory řízení
- Faktory řízení se týkají řízení a správy podniku. Zahrnují například zakotvení etických norem a hodnot v podnikové kultuře a řízení
Benefity vytváření nefinančního reportingu
- Lepší hodnocení bank při posuzování investic a možné nižší úrokové sazby úvěrů.
- Zvýšení tržní hodnoty firmy.
- Lepší reputace značky u zákazníků, zaměstnanců i veřejnosti a médií.
Kdo má povinnost ESG reporting vytvářet?
Podle směrnice CSRD musí podrobné informace o svých environmentálních, sociálních a správních aktivitách zveřejňovat velké společnosti, které splňují alespoň dvě z následujících podmínek. V některých případech se ale povinnost reportovat ESG může dotknout i malých a středních podniků.
Podmínky pro povinný ESG reporting
- Počet zaměstnanců vyšší než 250.
- Výše obratu větší než 50 mil. eur (cca 1,25 mld. Kč).
- Hodnota majetku větší než 25 mil. eur (cca 625 mil. Kč).
A dále všechny společnosti, které jsou součástí konsolidovaných celků.
Dobrovolný ESG reporting
Malé a střední podniky mohou díky dobrovolnému ESG reportingu získat velkou konkurenční výhodu. Velké podniky totiž musejí ve svých reportech zohledňovat také data subdodavatelů, na které třeba povinnost reportingu nespadá. Pokud dodáváte zboží nebo služby velkým společnostem, může vám dobrovolný ESG reporting přinést výhodu oproti jiným dodavatelům a navíc budete připraveni, jakmile se povinnost nefinančního reportingu rozšíří i na společnosti vaší velikosti.
Nevíte, kde s ESG reportingem začít? Pomůžeme vám
Naši experti na ESG s vámi nastaví vše potřebné, abyste mohli vytvořit konzistentní a komplexní zprávy o udržitelnosti.
Proč spolupracovat na ESG reportingu s námi
- Detailní znalost evropské legislativy.
- Tým specializovaný na ESG.
- Individuální poradenství a cena.
Jak probíhá příprava na ESG reporting
Nefinanční reporting se neobejde bez dat. Proto nejdříve začínáme analýzou současného stavu v kontextu ESG a definujeme spolu s vámi hlavní témata a rozsah reportingu. Následuje samotná příprava na reporting – nastavení procesu, sběr dat, výpočet uhlíkové stopy a další úkony. Poslední fází naší spolupráce je samotný ESG report.
Celý tento proces trvá v prvním roce 8–10 měsíců. Čím dříve začnete, tím lépe.
Nastavte ESG reporting od začátku správně
Ať už nefinanční reporting řešíte z povinnosti, nebo dobrovolně, jsme tu, abychom vás provedli celým procesem. Ozvěte se nám pro první nezávaznou konzultaci.
Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás
Máte zájem o naše služby?
Kontaktujte náš tým specialistů, rádi vám se vším poradíme.