Budoucnost výzkumu a vývoje v ČR v kontextu konsolidačního balíčku

Dne 29. listopadu 2023 se pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy konala konference s názvem Konsolidační balíček jako příležitost pro systémovou proměnu českého výzkumu, zaměřená na budoucnost výzkumu a vývoje v ČR. Prezentovat na téma financování, důležitosti diverzity výzkumných týmů a roli spolupráce s privátním sektorem přišli přední odborníci a zástupci poskytovatelů dotací.

6. 12. 2023
Dotace pro podnikatele

Konsolidační balíček mění do určité míry financování výzkumu a vývoje. Zároveň věda potřebuje řešit další výzvy, jako například gender nebo mezinárodní spolupráci. Jak se přizpůsobit novému financování? Proč řešit složení výzkumných týmů? A jakou roli v tom všem hraje spolupráce se soukromým sektorem? Na to odpovídali řečníci konference.

Aplikovatelnost výsledků do praxe 

Byla zdůrazněna potřeba přeměny výsledků výzkumu a vývoje na praktické aplikace. Firmy a stát se soustředí na monetizaci a komercializaci výzkumu, podpora se nabízí ve výzvě Inovační vouchery a programu Proof of Concept pro převod výsledků do prototypů. 

Komercializace výsledků 

Přestože probíhá aktivní komercializace výsledků českých vědců, často o tom veřejnost neví. Příklady úspěšné integrace výzkumných výsledků do komerčních produktů, jako jsou bankovní aplikace nebo speciální zdravotnické čipy, ukazují na důležitost této spolupráce. 

Open Science a sdílení know-how 

Představen byl koncept Open Science, který podporuje otevřený přístup k výsledkům financovaným z veřejných zdrojů. Tento přístup podporuje opakované využití dat a napomáhá vzniku nových inovací, přičemž současně chrání osobní data a monetizaci projektů. 

Nový pohled na rozpočet 

V kontextu konsolidačního balíčku byla zdůrazněna potřeba změnit pohled na rozpočet výzkumu a vývoje. Diskutovalo se o přesnějším a efektivnějším rozdělování financí s ohledem na synergie a nové výzvy. 

Výzvy vědy a výzkumu 

Mezi hlavní výzvy patří rozšíření mezinárodní spolupráce. Pro české firmy a výzkumné organizace je tak klíčové: 

  • navazovat strategická partnerství, 
  • usilovat o zapojení do úspěšných konsorcií, 
  • mít vliv na definování témat výzev, příp. mít přístup k tématům před jejich zveřejněním. 

Gender a genderová dimenze 

Jedním z důležitých témat byla genderová dimenze ve vědě. Diskutovalo se o potřebě zvyšování zastoupení žen ve vědeckých oborech a o vlivu genderové rovnosti na inovační potenciál. Zdůrazněna byla potřeba rozšíření genderové perspektivy ve výzkumu, aby se zohlednily různé potřeby a postavení.

Chcete se dozvědět víc o aktuálních možnostech financování výzkumu a vývoje?

Podívejte se na aktuální dotační výzvy a kontaktujte nás pro nezávaznou konzultaci.

Domluvte si konzultaci

Fotogalerie

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.