Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Jaká je technologická úroveň podniků v ČR?

Nedávno jsme spustili malý výzkum technologické úrovně podniků, který přináší první souhrnné výsledky. V rámci našeho nástroje eTS, kde si už desítky uživatelů změřily technologické skóre svého podniku, jsme se podívali na dosavadní odpovědi.

Průzkum zatím není uzavřený, neberte tedy jeho výsledky za definitivní, už teď nám ale dávají zajímavý vhled do současné situace podniků.

19. 11. 2020
Dotace pro podnikatele

Zajímavé trendy z výzkumu eTS – enovation Techology Score 

Do průmyslové výroby nastupuje 3D tisk - již 35 % podniků využívá 3D tisk při vzniku prototypu výrobku.

  • 3D tisk přitom přináší obrovskou změnu v možnostech modelování a v rychlosti vývoje nových výrobků. 
  • Největší pozornost je věnována 3D tisku z kovových materiálů. Touto metodou jsou vyráběny například prototypy a funkční díly pro strojírenství - zejména tam, kde je potřeba rychle vyrobit prototyp, náhradní díl nebo tvarově velmi složitou součást.

Internet věcí ve výrobě je stále pod svým potenciálem, používá ho minimum podniků

  • Téměř 50 % podniků stále zůstává u papírové nebo vizuální evidence pohybu výrobků v podniku.
  • Téměř 50 % podniků sleduje pohyb výrobků v podniku elektronicky (čárovými nebo QR kódy).
  • Téměř žádný podnik zatím nevyužívá internet věcí, kdy se výrobek sám hlásí v síti s pomocí RFID, NFC a podobných pokročilých technologií. Tyto technologie jsou přitom již běžně dostupné a obrovským způsobem zrychlují a zpřesňují přehled o pohybu výrobků, ale i nástrojů, součástek nebo dílů ve skladu.

Digitalizace ukáže možnosti úspor v nákladech na údržbu strojů a náhradní díly  

  • Pouze 20 % podniků vede elektronicky evidenci poruch a náhradních dílů ve výrobě. 
  • Celých 80 % podniků stále používá jednoduché metody, jako papírovou evidenci nebo vedení nákladů v účetnictví. Jakákoli analýza nákladů a úspor je u jednoduchých metod obtížná, a přitom se může podílet na ziskovosti nebo produktivitě výroby. Digitální systémy tyto náklady nejen lépe evidují, ale pomáhají predikovat a plánovat.

Kybernetická ochrana podniků je o generaci pozadu za hackerskými hrozbami

  • Jen 5 % podniků používá pokročilé systémy kybernetické ochrany a přístupu k datům ve výrobě: k PC, síti, IS či zákaznickým datům.
  • Celých 85 % podniků používá zabezpečení postavené jen na užívání osobních přístupových jmen a hesel a vůbec se tak nechrání proti sofistikovaným hrozbám od hackerů. Počet kybernetických útoků na podniky přitom roste, a případné zablokování informačního systému podniku ho může zcela ochromit a způsobit velké škody – finanční i v důvěře zákazníků.    

I nízké skóre má šanci

Ministerstvo průmyslu a obchodu rozhodlo o vyhlášení nové výzvy programu ICT a sdílené služby, kterou nazvali Digitální podnik. Tato výzva neklade na žadatele zdaleka tak velké nároky – nemusíte řešit žádné eTS a pokud bude dotace do 20 mil. Kč, nemusíte ani dokládat financování projektu. Nově má proto šanci každá firma – ano, i ta, která dosud vede veškerou evidenci v papírové formě.

Zaujalo Vás to? Neváhejte se přihlásit na bezplatný webinář Digitální podnik a zjistěte, jak nakoupit (nejen) chytrý software a hardware s až 45% dotací.

Kdy: úterý 24. 11. 2020, 10:00 - 10:45

Kde: online a zdarma 

Registrovat se

Online seminář je určen pro malé a střední podniky (do 250 zaměstnanců).

 

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.