Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Jaké je v ČR pokrytí internetem a kde mohou pomoci dotace?

Časopis Forbes poukázal na to, jak si stojí Česká republika vůči jiným evropským zemím z pohledu pokrytí internetem. Potěšivé je, že 5G síť může v ČR využívat 96 % obyvatel, což je nadprůměrné číslo. U pokrytí optickým internetem však za Evropou zaostáváme.

28. 2. 2024
Dotace pro podnikatele

Forbes ve svém článku uvádí, že infrastruktura optických kabelů je v Česku o 20 procentních bodů pod průměrem EU. Přístup k optickému internetu má u nás pouze 37 % lidí. „Ještě větší je tato propast na úrovni venkovských oblastí, kde mělo v roce 2022 přístup k tomuto typu připojení pouze osm procent domácností, průměr EU pro venkovské oblasti přitom činil čtyřicet jedna procent,“ uvedl pro Forbes Marek Vaculík, Project Team Manager enovation

Důvodem, proč není pokrytí větší, mohou být i požadavky ze strany obcí, kde se infrastruktura buduje. Ty často vyžadují nové chodníky či jiné práce. A to ztěžuje práci operátorům, stejně jako stavební legislativa. Operátoři proto na budování optických sítí spolupracují. 

Situaci s dostupností vysokorychlostního internetu mohou zlepšit také plánované dotace. Poskytovatelé internetu či provozovatelé infrastruktury mohou z dotačního programu Vysokorychlostní internet čerpat až 200 mil. Kč. Jeho spuštění MPO plánuje na druhý kvartál 2024.

Celý článek si přečtete zde.

Konzultujte svůj projekt

Kontaktujte nás na 222 523 549 nebo na emailu enovation@enovation.cz rádi vám pomůžeme.

Domluvte si konzultaci

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.