Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Máte nárok na daňové odpočty? Jak to poznáte

Daňové odpočty na vývoj a výzkum představují zajímavou možnost, jak na nákladech ušetřit 190 000 Kč z každého milionu.

27. 1. 2022
Dotace pro podnikatele

Některé poradenské agentury ale při honbě za provizemi příliš tlačí na pilu. Přečtěte si, jak takovou agenturu poznáte a kdy váš projekt splňuje veškeré podmínky.


Nedávno jsme psali o daňových odpočtech na výzkum a vývoj, které jsou v období dotačního sucha skvělou alternativou k evropským i národním programům. Při jejich uplatňování však musíte postupovat správně. Doporučujeme kontrolovat postup i  v případě, že spolupracujete s poradenskou agenturou.


Jak by měl vypadat postup agentury, a jak poznáte, že se poradce jen nesnaží dosáhnout provize, i když třeba ve skutečnosti nemáte na odpočty nárok?
 

Poradce nebo agentura by měli začít několika základními dotazy

 1. Opravdu váš projekt splňuje podmínky definice výzkumně-vývojového projektu? Vyznačuje se prvky novosti a nejistoty? Například pouze nový stroj na uvedení prototypu do praxe tuto podmínku nesplňuje.
 2. Jaké náklady na výzkum a vývoj můžete vynaložit? Zdlouhavé zpracování žádosti kvůli desítkám tisíc se vám nevyplatí, protože náklady na zpracování budou vyšší než uspořená částka.
 3. Je vaše firma aktuálně v zisku? Ztrátové firmy nemohou uplatnit odpočty.
 4. Máte další výzkumně-vývojové projekty? Projekty musíte účetně oddělit a poradce by měl umět pomoci se správnou evidencí.
 5. Nečerpáte už na projekt nebo jeho část dotaci? Jinou podporu nelze s odpočty kombinovat.
 6. Má vaše firma oprávnění k podnikatelské činnosti související s projektem? Odpočty na výzkum a vývoj uplatníte pouze v oboru své činnosti.

Co agentury a poradci často slibují

 1. Projekt projde, i když ve skutečnosti nenaplňuje podstatu výzkumu a vývoje. Zkušený poradce takto skutečně dokáže projekt napsat, ale vy zbytečně riskujete pokuty a kontroly. Ty rozhodně nejsou výjimečné, navíc zástupci Svazu průmyslu a dopravy v poslední době oznámili, že se na tyto projekty ještě více zaměří. 
 2. Do rozpočtu si můžete zahrnout veškeré náklady. Některé náklady, jako například mzdy na dovolenou nebo nemoc jsou sporné a nemusí projít přes kontrolu.
 3. Postaráme se o veškerou administrativu. I když dokážeme převzít značnou část práce, neobejdete se například bez podrobné evidence všech změn. Například při neoznámení nových zaměstnanců zapojených do projektu hrozí, že po kontrole budete muset daň doplatit.

S čím by vám měli agentura nebo poradce pomoci

 1. S přesným názvem projektu.⁠ Název se musí řídit metodickým pokynem Ministerstva financí. Funguje jako identifikátor projektu, nesmí být příliš obecný a nesmí se měnit. Máte-li projektů více, musejí názvy obsahovat rozlišující identifikátor.
 2. Který z bodů výzkumu a vývoje váš projekt naplňuje. V projektové dokumentaci by mělo být naplnění podmínek výzkumně-vývojového projektu jasně definováno dle metodického pokynu.
 3. Pokyny, jak postupovat při uplatňování odpočtů, například:
  • do které kolonky daňového přiznání patří které údaje.
  • co lze uplatnit, a co ne (některé sporné případy každý úředník posuzuje jinak),
  • jak evidovat podklady a jak se předkládají,

Potřebujete-li poradit s uplatněním daňových odpočtů, podívejte se, jak s nimi pracujeme v enovation nebo nás rovnou kontaktujte na enovation@enovation.cz nebo 800 190 163 a domluvte si bezplatnou úvodní konzultaci. 

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.