Průzkum připravenosti firem na NIS2 a další legislativu: vyčkávání se nemusí vyplatit

Nový zákon o kybernetické bezpečnosti vstoupí v účinnost nejpozději příští rok. Přesto společnosti stále tápou, jak svou kyberbezpečnost zajistit či jaký rozpočet si vyčlenit. Jak z této situace vyjít jako vítěz?

17. 6. 2024
Dotace pro podnikatele

Průzkum, který vypracovala Aliance NIS2READY ukázal, že české společnosti stále vyčkávají, co jim v oblasti kybernetické bezpečnosti přinese legislativa. Zajištění vlastní kyberbezpečnosti by však podle expertů z oblasti IT, práva i konzultantských společností mělo být samozřejmostí. Tomáš Koudelka z KPMG upozorňuje na rizika kyberútoku: „Když dojde k útoku na IT infrastrukturu, může to způsobit výpadky výroby, ztrátu dat nebo dokonce odcizení citlivých informací. Tyto incidenty mohou mít dlouhodobý dopad na provozuschopnost firmy i její pověst.“

Odborníci na kybernetickou bezpečnost mohou dojít

Překážkou v zavedení nových opatření však není jen to, že zatím není jasné, jak bude legislativa finálně vypadat. Michal Zedníček ze společnosti ALEF NULA upozorňuje také na nedostatek kapacit odborníků na kybernetickou bezpečnost: „Firmy, které zabezpečení nebudou řešit včas, mohou brzy narazit. Lídři v oboru mají kapacitu pouze na 10 až 15 nových klientů ročně.“ Směrnice NIS2 přitom dopadne na nejméně 6 000 českých společností. Ty však dle průzkumu NIS2READY jednak vyčkávají a jednak nevědí, že mají možnost žádat o dotace pro zlepšení kyberbezpečnosti.

Využijte dotace a vyřešte vše včas a v klidu

„Správná strategie a včasná žádost o dotaci mohou firmám pomoci lépe se připravit na nové výzvy, které směrnice NIS2 přináší,“ doplňuje Martin Bednář, obchodní ředitel enovation. Dotačních programů stále přibývá a firmy tak mají několik možností, jak získat financování na zvýšení obrany proti kyberútokům. Jedním z nich je Digitální podnik, kde mohou malé a střední podniky získat až 30 mil. Kč.

Tato podpora by měla být naprosto adekvátní, podle průzkumu předpokládají všechny oslovené společnosti v nižším režimu NIS2 s částkou do 10 milionů korun na přípravu na novou směrnici. Dotační program Digitální podnik, který by měl začít přijímat žádosti během léta, tak může být cestou, jak ulevit firemnímu rozpočtu i vlastním nervům. S určením, jestli se vaší firmy NIS2 také týká, vám rádi pomůžeme. Stejně jako s vyřízením žádosti o dotaci. Stačí nás kontaktovat.

Chcete být na směrnici NIS2 připraveni?

Kontaktujte nás na adrese enovation@enovation.cz nebo na telefonním čísle +420 222 523 549 a domluvte si termín individuální konzultace.

Domluvte si konzultaci

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.