Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Ředitel enovation Jiří Kvíz o dotační podpoře i aktuálních výzvách pro ČT24

„Formalizmus často vítězí nad obsahem dílčích projektů. A trend se zhoršuje. Peníze sice nejsou udělovány v rozporu s původním záměrem dotací, i přesto se postupem času k záměru nabalují podmínky – administrativní, byrokratické, legislativní. Čím dál více je nutné věnovat se perfektním podmínkám (bezchybně vyplněné dotační žádosti),“ takto otevíral ředitel enovation Jiří kvíz rozhovor v České televizi.

4. 4. 2023
Dotace pro podnikatele

Jak se liší dotace pro malé a velké podniky 

Ředitel Jiří Kvíz zmiňoval i dělení dotací podle velikosti podniku. Výzvy pro malé a střední podniky stát podporuje primárně. Dotace pro velké podniky ubývají, i přesto existují výzvy, kde mohou zažádat – např. v oblasti úspor energie.  

 

Pro malé podniky je obtížné získat dotační podporu zejména kvůli administrativní stránce žádosti. S tou si často neví rady a potřebují pomocnou ruku.  

 

Největší problém dotací z Bruselu? Rozkradou se… Je to pravda?  

Jiří Kvíz zmínil medializované kauzy rozkradených peněz z evropských fondů. Podotýká, že právě takové případy se mnohem častěji uvádějí v porovnání se stovkami úspěšných a legislativně bezchybných projektů. 

„Podporují se desetitisíce projektů ročně. Příkladů, kdy subjekt či jednotlivec prvoplánově chtěl dotaci zneužít, jsou doslova promile procent,“ dodává.  

 

Časté problémy u příjemců dotací 

„Nejběžnější problémy jsou administrativní. Dotační projekt je běh na dlouhou trať, běžně realizujeme projekty s 3letou či 5letou udržitelností. Ve chvíli, kdy se pravidla během období změní, je to problematické pro podnikatele. Často jde o důvod, proč vznikne chyba,“ tak komentuje problematiku Jiří Kvíz.  

 

Jak to vypadá s Národním plánem obnovy 

K němu vyjádřil Jiří Kvíz jasné stanovisko. Národní plán obnovy podporuje široké portfolio projektů – kulturní i energetické a rozprostírá se mezi spoustu ministerstev – zprostředkovatele dotací.  

 

Z hlediska dotací jsme ve fázi energetiky – to je možné vidět na portfoliu nabízených dotací, které reagují na aktuální problémy. Např. jde o podporu na fotovoltaiku, o kterou je obrovská poptávka. Dále jsou nabízené stálice jako výzkum, vývoj a inovace.  

 

Celý rozhovor 

 

Proč spolupracovat s enovation? 

Chcete zhmotnit své představy o vzdělávání vlastních zaměstnanců? Rádi budeme vaším partnerem a s žádostí o dotaci vám pomůžeme. V celém procesu žádostí o dotace jsme jako doma. Máme 15 let zkušeností, během kterých jsme zpracovali přes 1 400 projektů v hodnotě 32 miliard Kč.  Pište nám na enovation@enovation.cz nebo volejte na 222 523 549

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.