Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Jednání o výši energetických úspor jdou do finále

Europoslanci se shodli na cíli pro energetické úspory ve výši 35 %. Jak se k tomu staví velké podniky?

15. 2. 2018
Dotace z OPPIK

Podle nejnovějších odhadů nebude Česká republika schopna dosáhnout navrhovaných cílů v oblasti energetických úspor bez evropských dotací. Zatím je více než pravděpodobné, že bude EU po ČR požadovat v období 2021 – 2030 energetické úspory ve výši 30 %, tedy 73,5 petajoulů (PJ).

Jen pro představu, celková spotřeba energie v ČR v roce 2015 činila 1 100 PJ (celkem 2,3 % EU). Ekonomický potenciál úspor dosahuje v Česku 150 PJ, což je opravdu hodně. Ten se však dá využít pouze v případě, že podniky budou chtít do energetické infrastruktury investovat.

Téma se týká zejména velkých průmyslových podniků, jejichž energetická spotřeba tvoří významný podíl celkové spotřeby energií v naší zemi. Bez efektivního využití evropských dotací však požadovaných úspor nedosáhnou. Přesto měly velké podniky ještě donedávna omezenou dotační podporu z Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, respektive výzvy Úspory energie. Kvůli nevhodně nastaveným podmínkám se velkým podnikům nepodařilo vyčerpat ani zmiňovanou omezenou podporu.

Potřebnost úprav v tomto dotačním titulu byla a je evidentní. Ministerstvo průmyslu a obchodu tak plánuje pro následující dotační výzvu v programu Úspory energie změny, které by měly nejen velkým podnikům čerpání peněz na úsporná energetická opatření usnadnit. Mělo by tak dojít k vytvoření příznivějších podmínek pro dosažení předpokládaného cíle energetických úspor. O jak velké změny se bude jednat, se však dozvíme pravděpodobně až okolo letních prázdnin. O vývoji situace v rámci programu Úspory energie vás budeme i nadále informovat.

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.