Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Proč je technická specifikace ve veřejné zakázce důležitá?

Správně zadaná technická specifikace při výběrovém řízení je velmi podstatná. Přečtěte si, na co myslet při jejím vytváření a jak předejít komplikacím, které mohou nastat.

15. 3. 2024
Dotace z OPTAK

V našem oddělení ProfiTender pro naše klienty administrujeme zadávací a výběrová řízení všeho druhu a je na nás, abychom je zbavili pro ně nepříjemné administrativy, která je s procesem veřejných zakázek spojena. Nastavení technické specifikace však za klienty udělat nemůžeme, protože jenom sám zadavatel ví, jaké řešení přesně poptává. A proč je to tak důležité?

Už při vytváření technické specifikace myslete na popisované komplikace, které mohou nastat a snažte se jim předejít.

Co potřebuje dodavatel vědět a co se může stát, pokud tomu tak není?

  • Dodavatelé potřebují vědět, co mají nabídnout a musí být schopni poptávané řešení řádně nacenit. Když každý dodavatel pochopí technickou specifikaci jinak a také své řešení tak nacení a obdržíte neporovnatelné nabídky. V takovýchto případech bývá často nutné veřejnou zakázku zrušit kvůli chybám v technické specifikaci a zakázku opakovat.

Jak je to se s nejasností zadání a změnami v technické specifikaci?

  • Dodavatelé mohou v průběhu lhůty pro podání nabídek zasílat dotazy a požadovat upřesnění technické specifikace, protože pro ně nebyla definována jasným způsobem. Pokud následně dojde ke změnám v technické specifikaci, musí se prodlužovat lhůta pro podání nabídek. Někdy až o celou její původní délku, protože provedené změny rozšířily potenciální okruh dodavatelů, kteří mohou podat nabídku. Pokud nebude technická specifikace dostatečně jasná, strávíte zbytečný čas při zpracovávání jednotlivých odpovědí a dalších úpravách specifikace.

Co když je technická specifikace až příliš úzce nastavena?

  • Zadavetelé mohou technickou specifikaci nastavit tak, že jí splňuje velmi úzký okruh dodavatelů nebo dokonce jediný na trhu. V takovém případě se další dodavatelé velmi často ozvou, a to s námitkami. Jejich řešení může být stejně tak dobré, pouze nesplňují okrajové detaily, které je diskriminují a neumožňují se jim do zakázky přihlásit. Každý zadavatelův požadavek musí mít relevantní odůvodnění. Pokud zamítne případné žádosti dodavatelů o změnu zadávacích podmínek nebo námitky proti zadávací dokumentaci, musí být připraven to řádně zdůvodnit a obhájit a v případě veřejných zakázek např. i před finančním úřadem, poskytovatelem dotace, úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, apod.

Více o službe ProfiTender

Potřebujete zadat nebo administrovat veřejnou zakázku?

Zavolejte na 222 523 549 nebo nám napište na enovation@enovation.cz a domluvte si konzultaci ještě dnes.

Domluvte si konzultaci

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.