Proč je technická specifikace ve veřejné zakázce důležitá?

Správně zadaná technická specifikace při výběrovém řízení je velmi podstatná. Přečtěte si, na co myslet při jejím vytváření a jak předejít komplikacím, které mohou nastat.

15. 3. 2024
Dotace z OPTAK

V našem oddělení ProfiTender pro naše klienty administrujeme zadávací a výběrová řízení všeho druhu a je na nás, abychom je zbavili pro ně nepříjemné administrativy, která je s procesem veřejných zakázek spojena. Nastavení technické specifikace však za klienty udělat nemůžeme, protože jenom sám zadavatel ví, jaké řešení přesně poptává. A proč je to tak důležité?

Už při vytváření technické specifikace myslete na popisované komplikace, které mohou nastat a snažte se jim předejít.

Co potřebuje dodavatel vědět a co se může stát, pokud tomu tak není?

  • Dodavatelé potřebují vědět, co mají nabídnout a musí být schopni poptávané řešení řádně nacenit. Když každý dodavatel pochopí technickou specifikaci jinak a také své řešení tak nacení a obdržíte neporovnatelné nabídky. V takovýchto případech bývá často nutné veřejnou zakázku zrušit kvůli chybám v technické specifikaci a zakázku opakovat.

Jak je to se s nejasností zadání a změnami v technické specifikaci?

  • Dodavatelé mohou v průběhu lhůty pro podání nabídek zasílat dotazy a požadovat upřesnění technické specifikace, protože pro ně nebyla definována jasným způsobem. Pokud následně dojde ke změnám v technické specifikaci, musí se prodlužovat lhůta pro podání nabídek. Někdy až o celou její původní délku, protože provedené změny rozšířily potenciální okruh dodavatelů, kteří mohou podat nabídku. Pokud nebude technická specifikace dostatečně jasná, strávíte zbytečný čas při zpracovávání jednotlivých odpovědí a dalších úpravách specifikace.

Co když je technická specifikace až příliš úzce nastavena?

  • Zadavetelé mohou technickou specifikaci nastavit tak, že jí splňuje velmi úzký okruh dodavatelů nebo dokonce jediný na trhu. V takovém případě se další dodavatelé velmi často ozvou, a to s námitkami. Jejich řešení může být stejně tak dobré, pouze nesplňují okrajové detaily, které je diskriminují a neumožňují se jim do zakázky přihlásit. Každý zadavatelův požadavek musí mít relevantní odůvodnění. Pokud zamítne případné žádosti dodavatelů o změnu zadávacích podmínek nebo námitky proti zadávací dokumentaci, musí být připraven to řádně zdůvodnit a obhájit a v případě veřejných zakázek např. i před finančním úřadem, poskytovatelem dotace, úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, apod.

Více o službe ProfiTender

Potřebujete zadat nebo administrovat veřejnou zakázku?

Zavolejte na 222 523 549 nebo nám napište na enovation@enovation.cz a domluvte si konzultaci ještě dnes.

Domluvte si konzultaci

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.