Trápí vás energetická a inflační krize? Máme pro vás řešení.

Zjistit více

Dotace pro začínající podniky

Ačkoli většina dotačních programů začínající podnikatele opomíjí, není třeba věšet hlavu. Dotace můžete získat např. na výzkumně - vývojové aktivity, vzdělání zaměstnanců nebo inovace produktů či postupů.

Běžnou podmínkou dotačních programů pro podniky je mít uzavřená alespoň 2 účetní období. Najde se ale několik programů, ze kterých mohou čerpat i podniky, které tuto podmínku nesplňují. A právě o nich se dočtete na této stránce.

Kdo může čerpat

Z programů pro začínající podnikatele mohou čerpat firmy všech velikostí i zaměření (tedy kromě např. výrobců tabáku a alkoholu).

Posouzení velikosti podniku, podniku v obtížích

Určení statusu malého či středního podniku nebo podniku v obtížích patří mezi největší administrativní zátěže a chyby v něm jsou nejčastějším důvodem krácení či vracení dotací. Nově vám i s tímto pomůžeme.

Zjistit více o nové službě

Jaké projekty dotace podpoří

 • nastartování vašich výzkumně-vývojových aktivit,
 • výzkum a vývoj v oblasti energetiky, humanitních či společenských věd aj. (pouze ve spolupráci s výzkumnou organizací či univerzitou),
 • zavedení inovovaných produktů či procesů do praxe (pokud prokážete schopnost kofinancování projektu),
 • vzdělávání zaměstnanců (jazykové či účetní kurzy, řidičská oprávnění, programování a IT dovednosti a mnoho dalšího).

Co vám dotace pomohou financovat

 • Mzdy vašich pracovníků, náklady na stroje a vybavení či smluvní výzkum a vybrané režijní náklady,
 • vzdělávací kurzy a školení,
 • náklady na vlastní patenty, poradenské služby nebo i na zpracování žádosti (v programu Country for the Future) a další.

Ukázkový projekt z programu Country for the Future

Pouhý rok od svého založení přišel start-up s unikátním řešením, které dokáže přeměnit odpad na materiál znovu využitelný ve výrobě.

Podali proto žádost v programu Country for the Future a získali 50% dotaci na: 

nákup zařízení pro recyklaci, 

pořízení materiálu pro testování,

nákup potřebného hardware a software

pokrytí mezd pracovníků, kteří na inovaci pracují

 

Základem je prokázat dostatek finančních zdrojů

Většina start-upů mívá potíže prokázat, že mají dostatečné finanční zdroje (ať už vlastní nebo cizí) na spolufinancování projektu v tomto programu. To je diskriminuje při podávání žádostí, protože jsou jejich projekty z pohledu poskytovatele vysoce rizikové. 

Naše společnost je ale součástí silné skupiny, která ji dokázala finančně podpořit a projekt tak dostal zelenou. Postavení se hlavního majitele skupiny za projekt bylo velmi silným argumentem a ujištěním pro hodnotitele žádosti. Jinými slovy, snížilo rizikovost projektu.

 

Změny nevadí

V průběhu realizace bylo nutné udělat pár drobných změn, ať už v rámci přesunu finančních položek, přesunu mezi investičními a neinvestičními náklady nebo využití externích služeb namísto původně plánovaného nákupu stroje. Vše bylo ale poskytovateli dotace řádně nahlášeno, projekt tak úspěšně pokračuje dál a své cíle plní dokonce s mírným předstihem oproti původnímu finančnímu plánu. 

 

Kde začít, když máte zájem o dotaci

Níže na stránce najdete jednoduchý návod, který vás provede výběrem správného programu pro vaše potřeby. 

Pokud se vám nechce klikat a raději jdete rovnou k věci, zavolejte nám na bezplatnou linku 800 190 163 a probereme dotační možnosti přímo s ohledem na vaše podnikání. 

Seznam dotačních titulů

 • Připravuje se začátek v 4/2023

  The Country for the Future

  Zavádíte organizační nebo procesní inovace ve svém podniku? Získejte finanční podporu z programu Ministerstva průmyslu a obchodu - The Country for the Future.

 • Uzavřený

  Program TREND – Nováčci (TAČR)

  Dotace na nastartování průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje. Získejte až 15 mil. Kč na mzdy zaměstnanců nebo na náklady na stroje i služby.

 • Uzavřený

  Technologie pro začínající podniky

  Získejte až 1,5 mil. Kč na nákup strojů a zařízení pro začínající podniky.

Napište nám nebo volejte zdarma 800 190 163

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.