Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Evropa je stále pro zahraniční investory atraktivní

Podle posledního průzkumu atraktivnosti Evropy pro zahraniční investory zahraniční investoři stále věří v sílu evropské ekonomiky.

28. 6. 2013
Dotace pro podnikatele

Podle posledního průzkumu atraktivnosti Evropy pro zahraniční investory zahraniční investoři stále věří v sílu evropské ekonomiky.

Dvě třetiny zahraničních investorů se evropské recese nebojí a věří, že ji Evropa překoná.

Evropa si stále udržuje svou druhou pozici hned za Čínou a své investory láká na stabilitu, kvalifikovanou pracovní sílu, kvalitní infrastrukturu a koupěschopnost zdejšího obyvatelstva. Nejvíce vyhledávanou zemí se stala Velká Británie, kde se realizovalo přes 690 investic, dále Německo, Francie a pozadu nezůstala ani Česká republika se svými 64 zahraničními investicemi a vytvořením přes 5 tisíc pracovních míst. Z bývalého východního bloku se ještě dařilo Polsku a Srbsku.

Oproti roku 2011 byl na území Evropy zaznamenán malý pokles v počtu nových zahraničních investic ve výši 3% (bylo realizováno 3 797 investic oproti 3 906 za rok 2011). V dlouhodobém horizontu tato čísla ale i tak vykazují nárůst oproti situaci před krizí. V loňském roce vzniklo v celé Evropě díky těmto investicím přes 170 tisíc nových pracovních míst.

Stabilizované Česko

Pozice České republiky je tak relativně stabilizovaná a země se řadí mezi patnáctku nejvyhledávanějších evropských zemí. Investovali zde především německé, japonské a rakouské společnosti zaměřené na automobilový průmysl, těžké strojírenství a logistiku. Podle agentury CzechInvest dochází však k odklonu investic do menších projektů - technologických center a primárně do IT, kde investice meziročně vzrostly o 150%.

Podle těchto zpráv by se tak objem zahraničních investic pro Evropu neměl snižovat a Evropa by pro investory měla zůstat atraktivní i nadále.

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.