Jiří Kvíz: Právě teď je ideální čas začít se připravovat

Náš specialista na dotační podporu pro podniky, Jiří Kvíz, sepsal v článku pro web ProByznys.info jaké příležitosti přinese podnikům nadcházející programové období. My vám nyní shrnujeme nejdůležitější body.

18. 11. 2014
Dotace pro podnikatele

Náš specialista na dotační podporu pro podniky, Jiří Kvíz, sepsal v článku pro web ProByznys.info jaké příležitosti přinese podnikům nadcházející programové období. My vám nyní shrnujeme nejdůležitější body.

 

Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) bude rozdělen do čtyř prioritních os, které budou obsahovat 25 programů podpory. Mezi nejdůležitějšími programy můžeme jmenovat například Inovace, Potenciál, Technologie, Úspory energie nebo ICT a sdílené služby.

 

Dotační podpora i nadále zůstane regionálně vymezená. To mimo jiné znamená, že většina programů nebude podporovat projekty realizované na území Prahy. Změna, bohužel k horšímu, nastane v maximální míře podpory. Malé podniky již nedosáhnou na více než 45% podporu. Pokles o 15 % platí i pro střední a velké podniky.

 

Existují však výjimky, zejména u programů zaměřených na průmyslový výzkum. Právě výzkum je stěžejní oblastí, v rámci které budou podporovány i projekty velkých podniků. Malé a střední podniky budou mít možnost získat finance na širší spektrum aktivit - investice do výrobních strojů a zařízení, rekonstrukce nemovitostí potřebných k podnikání, poradenství a také zázemí pro vzdělávání zaměstnanců.

 

Druhým silným pilířem bude podpora informačních a komunikačních technologií.  Podpořeny budou jak projekty vývoje softwaru a sofistikovaných ICT řešení, tak budování datových center a pokrytí republiky vysokorychlostním internetem. O podporu investic do ICT se mohou ucházet všechny podniky bez ohledu na velikost. Výše dotace na jeden projekt je taktéž velmi variabilní, pohybuje se od 1 do 200 milionů korun.

 

Třetí významná oblast podpory na pomezí ekologie a energetiky a zaměřuje se na investice do rozvoje energetické infrastruktury a zavádění nových technologií. Pro podniky všech velikostí je jednoznačně nejzajímavější program Úspory energie, který se zaměřuje na zvýšení účinnosti výroby a snížení nákladů za energii. I zde je možné získat velmi zajímavou dotaci na jeden projekt až do výše 250 milionů korun

 

Co je však nejdůležitější? Zatím není pevně stanoveno, kdy mohou podniky první výzvy očekávat. Je ale možné se připravit již nyní. Odborníci dovedou zhodnotit vaše projektové záměry i na základě zatím známých informací. Díky tomu pak můžete začít s přípravou projektu, se kterým po vyhlášení výzvy podáte žádost o dotaci.

 

Plné znění článku přinesl také web www.OPPIK.cz - Informační portál o dotacích pro podnikatele.

 

Zdroj: ProByznys.info

 


 

Posoudit váš projektový záměr může zdarma přímo autor tohoto článku. Kontaktujte Jiřího Kvíze a jeho kolegy na emailu enovation@enovation.cz nebo na zelené lince 800 190 163.

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.