Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Ministerstvo pro místní rozvoj odeslalo první plán, jak čerpat evropské fondy v příštím programovém období

Úřad očekává, že Česká republika získá z evropských fondů v příštím programovém období, tedy v letech 2021 až 2027, až 18 miliard eur

25. 10. 2018
Dotace pro podnikatele

V roce 2020 končí současné období, ze kterého je možné ještě tři roky dočerpávat peníze z evropských fondů na rozpracované projekty. Jedná se o 21,5 miliardy euro, tedy zhruba 560 miliard korun.

V porovnání s minulými roky se má také opět snížit počet operačních programů ze současných deseti na sedm. Úřad také vypsal přes sedm desítek oblastí, v nichž bude možné čerpat dotace.

K dokumentu, který se nazývá Národní koncepce politiky soudržnosti v ČR po roce 2020, by se měly jednotlivé resorty vyjádřit počátkem listopadu. A to formou připomínek. Vláda by je pak měla projednat do konce roku 2018, kdy bude dokument v tzv. meziresortním připomínkovém řízení. „Koncentrace priorit do menšího množství operačních programů je logickým krokem vyplývajícím z redukce celkových prostředků určených pro Českou republiku a také z důvodu možnosti efektivnějšího a administrativně méně náročného řízení této politiky. Současně vítáme, že v rámci současných klíčových podporovaných oblastí nabízí budoucí varianta stabilitu a kontinuitu, uvádí Mgr. Jiří Kvíz, Team Leader Advisory.

Mezi prioritami nejsou investice do vzdělávání. Náměstek ministra školství Václav Velčovský pro Hospodářské noviny uvedl, že Ministerstvo školství bude na jednáních s Ministerstvem pro místní rozvoj usilovat o to, aby se oblast vzdělávání stala vlajkovou lodí fondů a zůstali tak řídicím orgánem i v dalším programovém období.

Pražská radní Irena Ropková uvedla, že dle současné politiky Evropské komise by se měly zejména v rozvinutých regionech jako je Praha financovat rozvojové věci, jako jsou projekt zelenější město, nízkouhlíkové technologie, smart věci či inteligentní budovy. A naopak vzdělávání či posilování kapacit škol by podle Evropské komise měla platit města nebo stát.  

Podle Jiřího Kvíze je z pohledu konkurenceschopnosti a inovativnosti českých podniků, zejména pak malých a středních, zásadní, že se i do budoucna počítá s jejich významnou podporou. „Bude-li tato podpora efektivně zacílená a navázaná na minimální administrativu, tak se může jednat o významný faktor dalšího rozvoje české ekonomiky,“ dodává.

O dalších novinkách na téma čerpání financí z evropských fondů vás budeme včas informovat.

Zdroj: https://domaci.ihned.cz/c1-66295330-ministerstvo-navrhuje-zrusit-vlastni-balik-evropskych-penez-pro-prahu-podle-nej-mel-maly-dopad-z-priorit-maji-vymizet-i-investice-do-vzdelavani?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&utm_campaign=mediafed

Kontaktujte nás na 800 190 163 nebo prostřednictvím adresy enovation@enovation.cz.

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.