Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

David Kaňok radí: Jak na novou dotační výzvu Vysokorychlostního internetu

Dotační program Vysokorychlostní internet vstoupil vyhlášením druhé výzvy do nové fáze. Oproti předchozí je tato výzva pro potenciální investory mnohem atraktivnější. O možnostech čerpání a využití se rozpovídal náš dotační expert David Kaňok

27. 2. 2019
Dotace z OPPIK

K čemu je vhodné čerpat dotaci na vysokorychlostní internet?
Dotace na vysokorychlostní internet slouží k nové výstavbě nebo také modernizaci již existujících sítí internetu v tzv. „bílých“ oblastech definovaných Ministerstvem průmyslu a obchodu.

V čem se druhá výzva liší oproti té první?
Druhá výzva se od první liší v mnoha oblastech. Její nastavení je mnohem lépe projednáno se zástupci poskytovatelů internetu a reflektuje tak potřeby trhu. Dále je nově možné žádat také na aktivní prvky sítě. Zároveň došlo k odstranění tvrdých podmínek pro použití bezdrátových technologií, které je tak nyní možné plně začlenit do žádostí o dotace. Projekty mohou být různého rozsahu, od zasíťování jedné menší obce až po velké projekty, které pokryjí vysokorychlostním internetem desítky obcí.

Jaké jsou výhody druhé výzvy?
V první řadě je to v rámci ostatních dotačních programů značně nadprůměrná dotační podpora ve výši 75 % z vynaložených nákladů. Dotaci je možné žádat prakticky na všechny investice spojené s výstavbou nebo modernizací sítí na vysokorychlostní internet.

Kdo může dotaci čerpat?
Dotační program je určen všem podnikatelským subjektům, které jsou registrovány u Českého telekomunikačního úřadu.

Jedná se o druhou výzvu. Je stále dostatek míst k realizaci?
V rámci druhé výzvy došlo ke zmenšení území, ve kterých mohou být projekty realizovány. Stále se však jedná o zhruba 87 tisíc adresních míst se 100 tisíci domácnostmi, takže prostor je dostatečný a o výzvu již nyní evidujeme velký zájem.

Musí být v dané lokalitě již internet zavedený, nebo může dotyčný investor být i průkopníkem?
Z pohledu zájemce o dotaci není rozhodující, jestli v dané oblasti již poskytuje své služby. Projekt může cílit pouze na pokrytí tzv. obytných adresních místech, u kterých by se bez dotace do konce roku 2020 nepředpokládalo pokrytí vysokorychlostním internetem.

Jaká je doba realizace a do kdy lze podávat žádosti?
Žádosti je možné podávat do 8. července tohoto roku a mnohé z nich už připravujeme. Z pohledu délky realizace je nutné projekt dokončit do 8. července 2022, tedy do tří let od uzavření příjmu žádostí.

Co byste žadatelům nebo potenciálním zájemcům ohledně této výzvy doporučil?
Všem zájemcům bych doporučil řádně prostudovat mapu podporovaných území. Následně je nutné si analyzovat, které oblasti pro mě, jako žadatele, dávají smysl. V případě, že jsou pro ně některé „bílé“ oblasti atraktivní, tak nás mohou kontaktovat, s žádostmi o dotace v oblasti telekomunikací máme dostatek zkušeností a jsme schopni jim všechny podmínky rychle a efektivně vysvětlit. Dále bych doporučil začít co nejdříve s přípravou projektové dokumentace plánované sítě vysokorychlostního internetu.

V čem můžete žadatelům pomoct?
Nabízíme žadatelům komplexní servis. Díky naší mnohaleté zkušenosti v oblasti zpracovávání žádostí o dotace přeneseme podstatnou část odborné i administrativní stránky celého procesu na svá bedra. Našim klientům pomáháme nejen s přípravou projektu, ale také s administrativou spojenou s realizací, která zahrnuje výběrová řízení, žádosti o platbu a další.

Nemáte ještě sjednanou schůzku s našimi experty? Kontaktujte nás a domluvte si bezplatnou schůzku ještě dnes, pište na enovation@enovation.cz nebo volejte na 800 190 163.

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.