Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Čeští podnikatelé zvyšují investice do inovací

Zapomínají však na daňové odpočty na výzkum a vývoj, které firmám zajistí udržitelné financování inovací

17. 9. 2018
Dotace pro podnikatele

Dle průzkumu stavu inovací v podnikatelském sektoru zvyšují čeští podnikatelé investice do inovací. Dvě třetiny malých a středních podniků uvádějí, že do inovací investují více jak 10 % svého obratu. Jedná se o dvacetiprocentní nárůst za posledních pět let.

Hrozbu může představovat způsob financování inovačních projektů, 57 % firem totiž spoléhá na dotace z evropských fondů, které se však mají do budoucna redukovat. Většina firem přitom nevyužívá k podpoře svých inovací daňových odpočtů na výzkum a vývoj, které se do budoucna nabízejí jako klíčové nástroje podpory.

Daňový odpočet na výzkum a vývoj je nejčastějším motivačním nástrojem firemního výzkumu a vývoje nejvyspělejších zemí. Touto cestou se chystá jít i Česká republika, která usiluje o to, aby se z daňového odpočtu na výzkum a vývoj stal frekventovaný a atraktivní nástroj i pro české firmy. Tomuto posunu pomůže i nový režim využívání daňových odpočtů na výzkum a vývoj, což by mělo výrazněji stimulovat zejména menší firmy k jejich využívání.

Novinky na poli daňových odpočtů by měly vstoupit v platnost na počátku roku 2019 a náš odborník Michal Pácal je blíže představí na připravovaném webináři.

Výzkum provedla Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR ve spolupráci s Českou spořitelnou.

Zdroj dat: http://amsp.cz/podnikatele-zvysuji-investice-do-inovaci/

 

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.