Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Nejčastější dotazy ohledně dotací - 1. díl

Ačkoli má každý dotační program specifická kritéria pro příjem žádostí o dotaci, jsou podmínky, které platí pro všechny dotační tituly. Připravili jsme pro vás sérii dotazů, se kterými se setkáváme nejčastěji. Věříme, že vám pomohou s rozhodováním, zda je dotace správná volba pro financování vašeho projektu.

19. 3. 2024
Dotace pro podnikatele

Jsou dotace určené pro pražské podniky?

Z pohledu rozdělování dotací je Praha ze strukturálních fondů vyjmuta. Důvodem je vysoké HDP hlavního města. Neznamená to však, že nemůžete získat žádnou dotaci, pokud má vaše společnost sídlo v Praze. Máte dvě možnosti:

  1. Dotace z národních zdrojů. Ty se soustřeďují především na oblast výzkumu a vývoje a jsou určeny také pro firmy, které provozují svou činnost na územní hl. města Prahy.
  2. Dotace určené na realizaci projektů v provozovnách. Pokud máte například výrobní halu ve Středočeském kraji, není problém získat dotaci na novou výrobní linku, i když je sídlo vaší společnosti v Praze.

Musím v době podání žádosti o dotaci podnikat?

Ano, ve většině dotačních programů platí podmínka minimální dvouleté historie podnikání. Pro posouzení maximální možné výše dotace je totiž klíčová finanční analýza firmy a hospodářské výsledky.

Jak velké společnosti mohou získat dotaci?

Výše finanční podpory od státu či EU se určuje také na základě velikosti podniku dle počtu zaměstnanců. Ale pozor, započítávají se sem i mateřské či dceřiné společnosti v zahraničí. Rozdělení podniků dle velikosti je pak následující:

  • malé podniky – 0-49 zaměstnanců,
  • střední podniky – 50-249 zaměstnanců,
  • small-caps – 250-499 zaměstnanců,
  • mid-caps – 500-3 000 zaměstnanců,
  • velké podniky – nad 3 000 zaměstnanců.

Kromě počtu zaměstnanců se však při žádosti o dotaci posuzuje také výše ročního obratu a bilanční suma rozvahy. Doporučujeme proto toto kritérium nepodceňovat a ověřit, kam se skutečně řadíte.

Máte další dotazy ohledně dotací?

Kontaktujte naše specialisty na dotace na tel. 222 523 549 nebo e-mailu enovation@enovation.cz a domluvte si s nimi termín úvodní konzultace ještě dnes.

Domluvte si konzultaci

 

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.