Čas běží: využijte dotace a předběhněte konkurenci

Chci vědět více

Úspory energie jsou pro budoucnost firem nezbytné. Pomohou dotace

Velkoobchodní cena energie za poslední rok vzrostla na trojnásobek a vzhledem k aktuální geopolitické situaci na východě Evropy se nedá očekávat, že by začala klesat. Firmy proto budou muset hledat cesty k úsporným řešením a alternativním zdrojům. Na cestě na pomoc jsou naštěstí evropské i národní dotace. Zjistěte, jak o dotaci zažádat a jak ji správně zavést do účetnictví.

enovation  ve spolupráci s 

31. 3. 2022
Dotace pro podnikatele

Skvělým příkladem možné úspory energie jsou populární investice do solárních panelů. Na začátku roku 2021 byla průměrná návratnost investice do fotovoltaiky ve firmách 15 let. Momentálně se tyto investice vrátí už za 7 let a při využití aktuálních dotací programů NPO nebo českého Modernizačního fondu dokonce za 4 roky. A to ještě za předpokladu, že cena energie už dál neporoste.

Solární panely ale nejsou jedinou cestou k úsporám energie

V roce 2022 startují minimálně 4 výzvy zaměřené na úsporu energie pro podnikatele (například zateplení, různé technologie nebo stavební úspory) z programů OP TAK nebo Modernizačního fondu. Chystají se také programy na projekty úspory vody a cirkulární ekonomiky.

Je ale důležité, aby projekt zapadal do firemního investičního plánu. Zkušenosti ukazují, že firmám, které vytvářejí projekty jen kvůli dotaci, se investované prostředky často nevrátí. „Dotace by pro firmy neměla být základním cílem, ale cestou, jak dosáhnout předem vytyčeného rozvoje. Nejprve by si měli ujasnit, do čeho chtějí investovat i bez dotace a až potom se poohlížet po vhodném programu,“ říká Jiří Kvíz, CEO enovation.

Dotace a daň z příjmů

„Často se setkáváme s dotazy, jaký mají dotace vliv na daň z příjmů,“ říká Michal Škrabiš, daňový poradce ze společnosti PKF Apogeo. Co se týká daňového režimu dotací, tak zákon o dani z příjmu je nijak nedefinuje, což znamená, že se vychází primárně z účetnictví. V případě podnikatelských subjektů to znamená, že přijatá dotace na pořízení dlouhodobého majetku snižuje vstupní cenu takového majetku.

Nicméně je potřeba si dát pozor na fakt, že v případě, kdy se bude jednat např. o solární panely umístěné na střeše budovy, bude třeba investici rozdělit na samostatné části, které budou mít různé režimy daňových odpisů. Část, která se vztahuje k nosným konstrukcím na střeše a kabely jsou technickým zhodnocením budovy (5. případně 6. odpisová skupina, což znamená minimální dobu odpisování 30, resp. 50 let), zatímco samotné fotovoltaické panely budou odepisovány pod dobu 240 měsíců (20 let).

Podobně se můžou chovat i různé další projekty spojené s úsporou vody a cirkulární ekonomikou, kdy bude vždy nutné posoudit, zda se jedná o majetek, který se odepisuje samostatně, nebo tzv. technické zhodnocení budovy, které se stává součástí budovy a odepisuje se spolu s budovou. S ohledem na široké spektrum různých technických řešení a případný výrazný finanční dopad chybného zařazení majetku do případných doměrků od správce daně vždy doporučujeme konkrétní situaci projednat s daňovým poradcem.

Buďte vždy první, kdo se dozví o nových dotačních možnostech přímo pro vás

Napište nám nebo volejte 222 523 549

Všechny položky označené hvězdičkou * jsou povinné.